Archiwum

"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem"

Aktualności

na deskach Łomżyńskiego Teatru LALKI i AKTORA
"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem"

W dniu 06 listopada 2012 roku o godz. 17:00 odbył się spektakl, monodram pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" wystawiony przez znakomitego aktora Sławomira Hollanda. Spektakl odbył się w ramach miejskich obchodów 70. rocznicy likwidacji Getta Łomżyńskiego.

70. lat temu podczas likwidacji łomżyńskiego getta zginęło ponad 9 tysięcy ludzi. Getto łomżyńskie, ograniczone ulicami Woziwodzką, Żydowską, Rybaki, Zieloną, Senatorską i Starym Rynkiem powstało 12. sierpnia 1942 roku. Dzisiaj o godz. 10:00 w Kinie Millenium odbył się pokaz filmu Jolanty Dylewskiej "Po-lin. Okruchy pamięci". O godz. 12:00 odbyło się złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej getto łomżyńskie O godz. 12:30 otwarto w Muzeum Północno Mazowieckim wystawę "Księga Pamięci Żydów Łomżyńskich". 1,5 godz. po otwarciu wspólnie pomodlono się nad zbiorowymi mogiłami w Giełczynie.

O godz. 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora odbył się spektakl stworzony na podstawie monologu Zvi Kolitz, o tym samym tytule, z przekładem Artura Kucia. Muzykę do spektaklu stworzył i wykonał Michał Górczyński. W rolę Josela Rakowera wcielił się znakomity aktor filmowy i teatralny, Sławomir Holland.

"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" to tekst, który jest na pół legendarny, gdyż został odnaleziony prawdopodobnie w butelce po benzynie pod gruzami warszawskiego getta. Jest to modlitwa spisana przez Żyda w ruinach płonącego domu, w którym on został jako ostatni z żywych, na kilka godzin przed ostatnim zachodem słońca w jego życiu. Rakower notuje historię zagłady swojej rodziny, żony i pięciorga dzieci, a także radość z zemsty, którą przyniosło mu zabijanie wrogów w czasie walk powstańczych. Utwór zawiera też potężną modlitwę, wadzenie się z Bogiem, któremu zarzuca okrucieństwo: "Uczyniłeś wszystko, bym się na Tobie zawiódł, bym w Ciebie nie wierzył. Lecz umieram, jak żyłem – niezachwianie w Ciebie wierząc!". Podczas spektaklu bohater również wyjawia, że jest dumny z bycia Żydem. Podczas oglądania spektaklu, momentami "przechodziły mi ciarki po plecach", jak Josel opowiadał między innymi, jak szukał swoich synów w wieku 3 i 5 lat, których widział po raz ostatni, jak zginęła jego 10 letnia córka (szukając resztek chleba Niemcy przebili jej główkę) oraz jak Rakower krzyczał na Boga.

Książka autorstwa Zvi Kolitz pt. "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" można porównać do księgi Hioba, gdyż polskiego Żyda Josela Rakowera (postać fikcyjną) można nazwać Hiobem XX wieku.

Sławomir Holland (ur. 14 kwietnia 1958 r. w Warszawie), aktor teatru "Ateneum" w Warszawie. W 1984 r. ukończył PWST we Wrocławiu, a dyplom obronił w 1988. Ponadto wiele ról filmowych i dubbingowych.

Wśród wspaniałych osobistości z Ziemi Łomżyńskiej można było spotkac: dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży, Jarosława Antoniuka oraz wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Józefa Babiela. W roku 1808 odnotowano w Łomży 157 Żydów, co stanowiło 10,4% wszystkich mieszkańców miasta.

W sierpniu 1941 r. Niemcy utworzyli getto, które swym zasięgiem objęło teren całej ul. Senatorskiej do Zielonego Targu i dzielnicę Rybaki od strony ul. Zielonej. W dn. 12.08.1941 r. wszystkim Żydom przebywającym w Łomży rozkazano przenieść się do getta. W efekcie zgromadzono w nim ok. 10 tysięcy Żydów. Podczas likwidacji Getta w listopadzie 1942 roku zginęło 9 tysięcy ludzi.

Paweł Dąbrowski

"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem"
"Josela Rakowera rozmowa z Bogiem"

DODAJ SWÓJ MATERIAŁ


Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TTV nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
tvnpix