Archiwum

Każdy krok jest dla nich wyzwaniem

Aktualności

"Uwaga! po Uwadze"
Każdy krok jest dla nich wyzwaniem

Bartek i jego o trzy lata starszy brat Mateusz chorują na dystrofię mięśni typu D. To choroba genetyczna, która przejawia się powolnym zanikiem mięśni, wczesnym inwalidztwem, a później niewydolnością oddechową.

Dla 11-letniego Bartka, każdy krok jest dużym wyzwaniem. Jego starszy brat Mateusz od dwóch lat już jeździ na wózku inwalidzkim. Choć ojciec chłopców robi co może, by stworzyć im jak najlepsze warunki do życia, sytuacja rodziny jest bardzo trudna. Zwłaszcza teraz, gdy Bartek jest po poważnej operacji ortopedycznej.

- Oni są z sobą bardzo zżyci. Mateusz nie chciał brata na operację wypuścić. To ich rozstanie było dramatyczne. Nie rozumieli, gdzie Bartek jedzie, po co i kiedy wróci – mówi Marek Feruś, ojciec chłopców.
Operacja wydłużająca ścięgna i korygująca układ stóp była dla Bartka jedyną szansą, by mógł normalnie chodzić jeszcze przez trzy, cztery lata. Ostatnio poruszał się już wyłącznie na czubkach palców, albo był noszony przez ojca. Za kilka miesięcy musiałby, tak jak brat, usiąść na wózku inwalidzkim.

- Bartek po zabiegu był zdziwiony, trochę przerażony. Teraz uczy się chodzić przy pomocy chodzika. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze – dodaje Marek Feruś.

Chłopcy wychowują się bez mamy. Trzy lata temu u kobiety wykryto nowotwór złośliwy. Mimo dwuletniej walki z chorobą, zmarła. Po śmierci żony wszystkie obowiązki związane z opieką nad chorymi synami spadły na pana Marka. Bracia wymagają stałej pomocy przy codziennych czynnościach.

Dwa razy w tygodniu dzięki pomocy Hospicjum Darmed z Brzozowa i Fundacji „W trosce o życie” do Mateusza i Bartka za darmo przyjeżdża rehabilitant. Chłopcy bardzo cieszą się z każdego kolejnego spotkania z nim.
- Codzienna rehabilitacja byłaby zbawienna dla chłopaków. Trzeba pamiętać, że oni mają ograniczoną długość życia, więc bardzo ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać czas ich sprawności i zapewnić im jak najlepsze warunki przeżycia -mówi Piotr Pastyrzak, fizjoterapeuta z Hospicjum „Darmed” w Brzozowie.

Jedyną szansą na to by Mateusz i Bartek mogli być w miarę sprawni przez kilka lat życia, które im zostały są rehabilitacja i profesjonalne terapie wspomagające. Dlatego potrzebna jest Państwa pomoc. Prosimy o wysyłanie SMSów o treści „Pomagam” na numer telefonu 7126. Warto pomagać!

Od poniedziałku do czwartku o 20:05
Emisja: poniedziałek 6:30, wtorek - sobota 6:45, niedziela 6:30

Więcej o programie

Dołącz do nas na Facebooku!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TTV nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
tvnpix