Archiwum

Co w przypadku leczenia niepłodności refunduje NFZ?

Aktualności

Zdrowie bez recepty
Labo/ Shutterstock

Refundacja NFZ obejmuje wszelkiego rodzaju badania wykonywane w celu ustalenia przyczyn niepłodności, w tym badania hormonalne, spermiogram, czy HSG (histerosalpingografia). Refundowany jest także sam zabieg inseminacji (nasieniem partnera). Aby skorzystać z dofinansowania z NFZ podczas diagnozowania przyczyn niepłodności oraz przeprowadzenia zabiegów umożliwiających zajście w ciążę, należy zgłosić się do placówki, która ma podpisaną umowę z NFZ w tym zakresie. Najczęściej są to publiczne szpitale.

W zasadzie niepłodność leczy się w trybie ambulatoryjnym (przychodniach przyszpitalnych), mniej skomplikowane przypadku w poradniach ginekologicznych, bardziej w klinikach leczenia niepłodności (znajdują się najczęściej przy szpitalach).  Niestety zwykle długi czas oczekiwania zarówno na wizyty u lekarza, jak i badania oraz ich wyniki powoduje, że wiele par jeśli tylko może sobie na to pozwolić korzystają z prywatnych klinik.

Od 1 lipca 2013 będzie możliwa refundacja in vitro także w Polsce. W ramach programu przyjętego przez rząd w ciągu trzech lat od tej daty z zabiegu in vitro będzie mogło skorzystać 15 000 par. Refundowane będą maksymalnie 3 próby dla par poniżej 40 roku życia oraz takich, które udokumentują roczne leczenie bezpłodności. Z refundacji nie mogą skorzystać pary, które za sobą mają już 2-3 nieudane próby in vitro, kobiety z powracającymi poronieniami oraz a upośledzeniem macicy czy jajników.Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Bezpłodność jest taką samą chorobą jak każda inna i musimy finansować z NFZ. Zlikwidujmy PAH a zaoszczędzone wypracowane przez naród pieniądze przeznaczmy na własne dzieci. Proszę o opinię internautów!

Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TTV nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
tvnpix