Dokument „Sztuka Nie-Kochania” o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną

Sztuka Nie-kochania
Sztuka Nie-kochania

Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności – osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy związany jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”. Emisja dokumentu 13 lutego o godz. 23:05 na naszej antenie oraz Player.pl.

Tytuł filmu nawiązuje do znanej książki polskiej seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Jej pionierskie badania i treść książki przyczyniły się do zmian w polskiej mentalności i podejściu do spraw seksu. W przypadku seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, często dąży się do wyhamowywania i ograniczenia ich samodzielności w myśleniu i realizacji seksualnej - tematach, które wydają się kontrowersyjne także w codziennych rozmowach. Dziś osobami, które zajmują seksualnością osób z niepełnosprawnością intelektualną są: dr Iza Fornalik - edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań i edukacji oraz prof. Remigiusz Kijak - autor pierwszych w Polsce publikacji na temat seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi. Jako rodzic dziecka z NI, mam ogromną nadzieję na zmiany i zwrócenie uwagi na ich potrzeby, także te najbardziej skrywane i intymne. W „Sztuce Nie-Kochania” zobaczymy, jak trudnym tematem jest seksualność osób z NI, samodzielność decydowania o sobie z ich punktu widzenia, ale też ich rodzin i opiekunów, specjalistów oraz terapeutów. – komentuje Kobas Laksa, producent i reżyser dokumentu.

Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Nie ma dodatkowego podziału na seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji. Omijanie tego tematu zarówno w przypadku osób w normie intelektualnej jak i tych z niepełnosprawnością intelektualną, po prostu szkodzi. Kiedy mówimy o edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, musimy mieć na myśli również ich rodziców, od których sporo zależy. Niestety, są oni bardzo często osamotnieni i nie otrzymują właściwego wsparcia. – komentuje Izabela Fornalik, edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań.

W programie poznamy kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość?

Odpowiedź na to pytanie już 13 lutego o 23:05 w TTV, zaraz po emisji „Projektu Cupid”!

Zobacz także:

„Projekt Cupid” - walentynkowa nowość TTV!

podziel się:

Pozostałe wiadomości