Sędzia Anna Maria Wesołowska od lat zajmuje się sprawami dzieci i młodzieży. Jest propagatorką edukacji prawnej wśród młodych ludzi. Nawet najbardziej skomplikowane procesy sądowe nie są jej straszne. Jej wyroki są sprawiedliwe i dogłębnie analizowane. Teraz postanowiła wydać swojego e-booka, który nosi tytuł "Stalking, posiadanie narkotyków i inne czyny zabronione. Poradnik prawny dla młodzieży (i nie tylko)". Każdy powinien go przeczytać. Jaki jest jego przekaz?
Anna Maria Wesołowska interpretuje w nim przepisy, podaje z życia wzięte przykłady, szczegółowo opisuje, co grozi za popełnienie konkretnych czynów. W przystępny sposób opisała najpopularniejsze przestępstwa popełniane przez młodych ludzi. Wyjaśniła, co grozi za konkretne czyny, jakie czynniki mogą wpłynąć na złagodzenie wyroku, a także co robić, gdy to my jesteśmy ofiarą – na przykład przemocy domowej. Dodatkowo, w ebooku znalazło się wiele filmów, w których sędzia tłumaczy znaczenie konkretnych przepisów i wyjaśnia meandry prawa. Jakie konsekwencje mogą spotkać nas za stalkowanie? Czym jest hejting? W jakich miejscach nie należy spożywać alkoholu? Jaka kara grozi za nieważenie nauczyciela lub policjanta? Co kodeks karny mówi o utrwalaniu i rozpowszechnianiu zdjęć nagiej osoby? Czy jeśli ukradniemy komuś telefon, to możemy trafić do więzienia? Czy używanie niecenzuralnych słów jest przestępstwem? Czy każdy złapany z działką marihuany trafia na ławę oskarżonych? Czym różni się przestępstwo od wykroczenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w ebooku Sędzi Anny Marii Wesołowskiej.
Dlaczego Sędzia Anna Maria Wesołowska postanowiła napisać tego e-booka?
Każdy z nas słyszał kiedyś, że nieznajomość prawa szkodzi. Jednak czy rzeczywiście wcielamy w życie tę zasadę? Czy pochylamy się nad ustawami i kodeksami? Czy przykładamy wagę do edukacji prawnej? Różnie z tym bywa. Czasem twierdzimy, że nas to nie dotyczy lub że przepisy skonstruowane są w taki sposób, że i tak ich nie rozumiemy. Później, niestety, ponosimy tego konsekwencje. Piwo na ławce w parku wydaje się „normalką”, tymczasem jest to wykroczenie zagrożone karą. Ośmieszanie, dręczenie koleżanki czy kolegi to nie zabawa, tylko przestępstwo nękania zagrożone karą więzienia. Zmiana daty urodzenia w legitymacji szkolnej to nie jest nic nieznaczący szczegół, ale podrobienie dokumentu zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Najczęściej o tym wszystkim nie wiemy. Dlatego od nastolatków siedzących na ławie oskarżonych wiele razy słyszałam: „Pani sędzio, nie wiedziałem, nie sądziłem, młodzież dzisiaj tak postępuje. Nikt mi nie powiedział, że za taki czyn grozi kara. Ja nie jestem przestępcą, jestem dobrym człowiekiem”. Nawet jeżeli w to wierzyłam, na sali rozpraw niewiele mogłam zrobić. Nikomu nie potrafiłam cofnąć czasu, mogłam tylko wymierzyć sprawiedliwość – podkreśla sędzia Anna Maria Wesołowska we wstępie do swojego ebooka. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, obcowanie płciowe z małoletnim, złośliwe wprowadzanie w błąd, kradzież, nękanie, posiadanie narkotyków, hejtowanie – wszystko to są czyny zabronione. Ci, którzy je popełniają, nie zawsze mają świadomość, że robią coś złego i nie myślą o skutkach swoich działań. Bardzo często są to dzieci i młodzież.
Tę publikację powinni przeczytać wszyscy. Mamy nadzieję, że wniesie do życia codziennego dzieci, nastolatków i dorosłych jakiekolwiek zmiany.
Zobaczcie teraz: