Istnieją różne modele seksualności człowieka. „Sztuka Nie-Kochania” przygląda się sferze rzadko prezentowanej szerszej publiczności – osobom z niepełnosprawnością intelektualną. To film dokumentalny i zarazem odcinek specjalny w reżyserii Kobasa Laksy.
Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Nie ma dodatkowego podziału na seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji. Omijanie tego tematu zarówno w przypadku osób w normie intelektualnej jak i tych z niepełnosprawnością intelektualną, po prostu szkodzi. Kiedy mówimy o edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnością intelektualną, musimy mieć na myśli również ich rodziców, od których sporo zależy. Niestety, są oni bardzo często osamotnieni i nie otrzymują właściwego wsparcia. – komentuje Izabela Fornalik, edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań.
W programie poznamy kilku bohaterów z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz ich rodziców. Jak duży wpływ na tożsamość płciową, orientację, preferencje, role płciowe i funkcjonowanie seksualne mają: rodzina, terapeuci i nauczyciele, instytucje państwowe oraz obyczajowość?
Premiera "Sztuki nie-kochania" 13 lutego o 23:05 w TTV,zaraz po emisji „Projektu Cupid”!