Zakrzepica

Zakrzepica
Zakrzepica
Bez recepty, godz. 18.35

Długodystansowe podróże samolotem niosą ze sobą ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem. Ich przyczyn jest kilka. Po pierwsze, długie siedzenie z opuszczonymi, zgiętymi nogami powoduje zaciśnięcie naczyń krwionośnych, co utrudnia powrót krwi do serca. Po drugie, niskie ciśnienie panujące na pokładzie sprawia, że maleje szybkość przepływu krwi. Dodatkowy czynnik ryzyka to wyjątkowo mała wilgotność powietrza, przez co organizm szybciej się odwadnia, a krew zagęszcza. U niektórych osób może to być nawet przyczyną groźnej dla życia choroby – zakrzepicy, znanej również pod nazwą „syndrom klasy ekonomicznej”. Wszystko to razem sprawia, że w żyłach głębokich mogą tworzyć się niebezpieczne skrzepy. Taki skrzep, w całości bądź we fragmentach, może zawędrować nawet do serca lub płuc, powodując zator płucny, który zabił naszą mistrzynię lekkoatletyki, Kamile Skolimowską.

Wytłumaczymy co robić podczas podróży, pokażemy kilka ćwiczeń, które powinniśmy wykonywać. Powiemy również jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i jak wygląda jej leczenie.

Opowiemy historię pani Magdy, która wybrała się na niegroźny zabieg usuwania pajączków pod kolanem. Zastrzyk z płynem trafił jednak do żyły i spowodował zakrzep. Była leczona farmakologicznie, jednak po 3 latach ma nadal problemy.

Program poprowadzą Iza Filc-Redlińska i lek. med. Jan Paradowski, a ekspertami będą prof. Aneta Undas i dr n. med. Grzegorz Grudzień.

podziel się:

Pozostałe wiadomości